13 квітня 2022 рік. Дистанційне навчання.
1.Конференція
2.ЦІКАВА ТЕОРІЯ
• Мінеральні добрива — це речовини, які містять найважливіші хімічні елементи, що впливають на ріст і розвиток рослин, збільшуючи їхню врожайність.
• Нітроген, Фосфор і Калій — макроелементи, які рослини використовують у великих кількостях.
• До мікроелементів належать елементи, які рослини використовують в малих дозах, але вони впливають на засвоєння рослиною макроелементів. Це Ферум, Купрум, Цинк, Манган, Бор та ін.
• Нітратні добрива, або селітри, містять у своєму складі Нітроген: NaNO3, KNO3, Ca(NO3)2, NH4NO3. Впливають на розвиток зеленої маси рослин.
• Фосфатні добрива містять елемент, необхідний під час росту та розвитку рослин. Це суперфосфати: подвійний Са(Н2РО4)2 і простий Са(Н2РО4)2 + СаSO4, особливо потрібний рослинам під час цвітіння та плодоносіння.
• Калійні добрива містять у своєму складі Калій, який стимулює процес фотосинтезу, сприяє накопиченню поживних речовин і забезпечує стійкість стебел до вилягання. Використовують калій хлорид KCl та калієву селітру KNO3.
• Комплексні добрива — такі, що містять декілька елементів: амофоска — NH4H2PO4 з домішкою (NH4)3PO4, (NH4)2HPO4, змішані з KNO3.
• На розвиток коріння та ріст рослин впливає рН ґрунтів. Залежно від цього показника, середовище ґрунтових розчинів може бути кислотним, нейтральним або лужним.
• Кислотність ґрунту визначають надмірним вмістом у ґрунтовому розчині катіонів Гідрогену Н+ унаслідок утворення органічних і неорганічних кислот і вуглекислого газу під час біохімічних процесів у ґрунті.
• Нейтралізують кислотні ґрунти вапняком, вапняним борошном, крейдою, мергелем, гашеним вапном, відходами виробництва цукру, попелом.
• Лужні ґрунти характеризує надмірна кількість гідроксид-аніонів у ґрунтовому розчині, pH становить 7,5-8,5. Нейтралізують гіпсуванням.
3.ВІДЕО
ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ (ВИКОНАТИ У ЗОШИТ)
1. Охарактеризуйте мінеральні добрива: а) нітратні; б) фосфатні; в) калійні.
2. Поясніть вплив мінеральних добрив на ріст і розвиток рослин.
3. Натрій нітрат, який використовують як нітратне добриво, може не тільки бути корисним, а й завдавати шкоди. Висловте своє судження щодо користі та шкоди цієї речовини. Підтвердьте відповідь рівняннями реакцій, де можливо.
4. Установіть відповідність між формулами та назвами добрив.
А Са(Н2РО4)2 · H2O
Б (NH4)2SO4
В KNO3
Г CO(NH2)2
1 калієва селітра
2 карбамід
3 подвійний суперфосфат
4 простий суперфосфат
5 амоній сульфат
5. Обчисліть масову частку Нітрогену в амоній сульфаті.
6. Натрій ортофосфат кількістю речовини 0,4 моль повністю прореагував з кальцій хлоридом. Обчисліть маси продуктів реакції.
7. Нітратна кислота масою 126 кг прореагувала з амоніаком об'ємом 60 м3 (н. у.). Обчисліть масу утвореного амоній нітрату.