Дисахариди.Сахароза: молекулярна формула. Хімічні властивості сахарози: гідроліз. Добування та застосування. Полісахариди.Крохмаль і целюлоза:молекулярні формули. Хімічні властивості крохмалю і целюлози.

 


 31  березня 2022 рік. Дистанційне навчання.

1.Конференція

2.ЦІКАВА ТЕОРІЯ

  

Сахаро́за, іноді цукро́за (від грец. σάκχαρον — «цукор»), також буряковий цукор, тростинний цукор, α-D-глюкопіранозил-β-D-фруктофуранозид, С12Н22О11 — важливий дисахарид. Білий, без запаху, кристалічний порошок з солодким смаком. Найвідоміший і широко застосовується у харчовій промисловості (цукор).


Сахароза утворена із залишків молекул двох моносахаридів — глюкози та фруктози. Це найпоширеніший дисахарид у природі.

• Крохмаль і целюлоза — важливі природні полімери, побудовані із залишків молекул одного моносахариду — глюкози. Крохмаль і целюлоза мають однакову молекулярну формулу (С6Н10О5)n, але різні властивості.

• Відмінності у властивостях крохмалю й целюлози зумовлені особливостями їхньої просторової будови та різним ступенем полімеризації.

• Основна хімічна властивість сахарози, крохмалю та целюлози — гідроліз.

     

Частину глюкози організм людини засвоює відразу, а надлишок перетворюється на глікоген (тваринний крохмаль). Глікоген також складається із залишків глюкози, але має більш розгалужену структуру. Це білий аморфний порошок, добре розчиняється навіть у холодній воді й, на відміну від крохмалю, не утворює за охолодження клейстеру.

Глікоген є запасним полісахаридом в організмі людини й найбільшим джерелом енергії. У періоди між уживанням їжі глікоген розщеплюється й постачає в організм людини глюкозу. Він міститься в усіх клітинах організму, проте найбільше його в печінці (до 20 %). Під час роботи м'язів відбувається розщеплення глікогену, вміст якого в клітинах м'язів становить близько 4 %. Якщо кількість відкладеного про запас глікогену досягає 50-60 г на 1 кг тканини, наступні порції глюкози перетворюються на жир, а це може спричинити ожиріння.                           

Коротко (натисніть тут)


3. ВІДЕО





Перегляньте відео і спробуйте повторити, як ужитковий експеремент.


                4. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

§24, §25 завдання 187-189 ст. 153 написати у зошит і дати відповіді на запитання:

  • 1. Чому сахарозу відносять до олігосахаридів, а крохмаль і целюлозу — до полісахаридів?
  • 2. Як ви поясните те, що, маючи однакову молекулярну формулу, крохмаль і целюлоза істотно відрізняються за фізичними й хімічними властивостями?
  • 3. Що вам відомо про поширення вивчених оксигеновмісних органічних сполук у природі й харчових продуктах?
  • 4. Які способи одержання сахарози, крохмалю й целюлози вам відомі?